Antonín Dvořák - Moravian Duets, Op. 38
1. Hoping In Vain / Možnost 01:46
2. Greeting from Afar / Jablko 02:08
3. The Crown / Věneček 01:43
4. The Smart / Hoře 02:48
5. Antonín Dvořák - Život vojenský 02:38
6. Antonín Dvořák - Na tej našej střeše 00:44
Antonín Dvořák - Moravian Duets, Op. 20
7. Destined 02:45
8. The Parting 01:50
9. The Silken Band 02:32
10. The Last Wish 02:13
Antonín Dvořák - Moravian Duets, Op. 32
11. A já ti uplynu 02:43
12. Veleť, vtáčku 02:44
13. Dyby byla kosa nabróšená 01:06
14. V dobrým sme se sešli 01:09
15. Slavíkovský polečko malý 01:17
16. Holub na javoře 01:39
17. Sad of Heart 02:19
18. The Modest Maid 01:45
19. The Ring 02:26
20. Omens 03:36
21. The Maid Imprisoned 02:53
22. Comfort 03:38
23. The Wild Rose / Šípek 03:13
Simona Šaturová - soprano, Markéta Cukrová - mezzosoprano, Petr Nekoranec - tenor, Vojtěch Spurný - piano. Recording has been made on Dvořák's original grand piano (Bösendorfer, Vienna 1879) at the Antonín Dvořák Museum in Prague.
"Isn't it possible to turn some local material into duets, for example Moravian songs?" This question was posed by Jan Neff, himself from Moravia, who grew tired of repeating German songs over and over again at the piano with his wife and Antonín Dvořák. His question in fact stood at the birth of Moravian Duets and also marked the beginning of Dvořák's journey abroad. "Why not, find good lyrics and I will take care of the rest." When the composer got the first selection of folk songs from Sušil's collection, he decided to take only the lyrics and provide them with his own tunes. As soon as the duets got into the hands of Johannes Brahms (who was a member of a committee that assessed Dvořák's application for a state scholarship), the well-established composer did not hesitate to recommend them to his Berlin publisher Fritz Simrock. "When you play them, you will enjoy them just as I did, and as a publisher you will especially be pleased by their unique beauty." It was Simrock who initiated the composition of a four-hand version of the Slavonic Dances that led to Dvořák's first major international success. The present recording is unique in another aspect as well: the complete set of 23 Moravian Duets have been played and recorded on Dvořák's original grand piano, a 1879 Bösendorfer that is a pride of the Antonín Dvořák Museum in Prague. The challenge was taken hold of by young musicians who are not only crowned by international laurels but also possess a sensitivity both for the charm of Dvořák's songs and the unique timbres of the instrument touched by the composer's own hands.
The only one and unique - a complete recording of Moravian Duets on Dvořák's piano
"Což by se nedalo v dvojzpěvy složit něco domácího, na příklad moravské písně?" Tato otázka vyřčená Moravanem Janem Neffem, který už nechtěl se svou ženou a Dvořákem u klavíru dál omílat německé písně, stála u vzniku Moravských dvojzpěvů i na počátku Dvořákovy cesty do světa. "Proč ne, vyhledejte si pěkné texty, ostatní obstarám." Když dostal první výběr písní ze Sušilovy sbírky, rozhodl se z nich vzít pouze texty a opatřit je vlastními nápěvy. Jakmile se dvojzpěvy dostaly do rukou Brahmsovi (byl členem komise, kterou Dvořák žádal o státní stipendium), ten je neváhal doporučit svému berlínskému nakladateli Fritzi Simrockovi "Až si je zahrajete, budete z nich mít radost jako já, a jako nakladatele Vás zvláště potěší jejich neobvyklý půvab." Z podnětu Simrocka pak zakrátko vznikla čtyřruční verze Slovanských tanců a s nimi první skladatelův velký mezinárodní úspěch. Ovšem i předkládaná nahrávka je výjimečná: komplet všech 23 Moravských dvojzpěvů byl pořízen na původní Dvořákovo křídlo zn. Bösendorfer z roku 1879, jež je chloubou sbírky Muzea Antonína Dvořáka v Praze. Nahrávky se ujali mladí interpreti s významnými mezinárodními vavříny, především však s citem pro půvab Dvořákových písní i pro neopakovatelné barvy skladatelem dotýkaného nástroje.
Jediná a jedinečná - kompletní nahrávka Moravských dvojzpěvů s Dvořákovým klavírem!
(Supraphon 2018)
Property | Value |
format | CD audio |