ZÁNIK PRAŽSKÉHO GHETTA aneb nezapomenutelný večer doktora Preiningera
Kniha Zánik pražského ghetta přináší novelu spisovatele Josefa Veselého. Ta začíná takřka domáckým líčením poměrů v někdejším židovském městě, nyní páté pražské čtvrti, postupně se však mění ve strhující líčení, jež nabízí skvělé popisy zániku ghetta a jeho leckdy podivných postav. Zánik pražského ghetta vyšel poprvé v roce 1917 a podobnost se slavným románem Gustava Meyrinka Golem nelze přehlédnout.
Josef Veselý vykresluje dnes již neexistující domy a ulice. V jeho líčení se střídají obrazy plné vášní, alkoholu a prostituce. Vše vrcholí brutální a bezohlednou asanací starého židovského města vylíčenou očima zdejších obyvatel.
Druhý text, Krvavé historky z ghetta aneb Nezapomenutelný večer doktora Preiningera, současného autora Dana Hrubého (mj. cyklus Pražské příběhy) seznamuje čtenáře s poměry, jaké v ghettu panovaly, i debatou, jež se kolem asanace vedla. To vše autor provází líčením skutečných zločinů, často krutých a krvavých, občas také bizarních, jimž se ve zdejším prostředí tolik dařilo. Popisuje příběhy vrahů a jejich obětí i průběh soudních procesů. Všechny texty obsahují řadu detailních místopisných údajů, což jim v konfrontaci s bohatým obrazovým materiálem – včetně ilustrací Heleny H. Zahrádecké, které čerpají z přesně lokalizovaných dobových fotografií – dodává další, ryze faktografickou atraktivitu.