CDI
Vítězslava Kaprálová (1915-1940) - Suita Rustica Op.19
1. I. Allegro 3:11
2. II. Lento 6:51
3. III. Allegro ma non troppo 5:49
Vítězslava Kaprálová - Partita for Piano and String Orchestra Op.20
4. I. Allegro energico 5:07
5. II. Andantino 6:54
6. III. Presto 7:50
Vítězslava Kaprálová - Concertino for Violin, Clarinet and Orchestra Op.21
7. I. Andante ma non troppo 5:13
8. II. without tempo marking 4:57
9. III. without tempo marking 3:21
CDII
Vítězslava Kaprálová - Piano Concerto in D Minor Op.7
1. I. Allegro entusiastico 10:08
2. II. Largo 3:11
3. III. Allegro 9:07
Vítězslava Kaprálová - Military Sinfonietta Op.11
4. Tempo di marica 15:28
Lucie Czajkowská piano (CDI 4-6), Pavel Wallinger violin (CDI 7-9), Lukáš Daňhel clarinet (CDI 7-9), Alice Rajnohová piano (CDII 1-3)
Brno Philharmonic, Olga Machoňová Pavlů conductor
Stereo digital live recording, 19 February 2015, Brno, Janáček Opera House
VITULKA – koncert k jubileu významné brněnské rodačky
Zemřela velmi mladá, ve svých 25 letech, přesto vytvořila řadu pozoruhodných skladeb. Díky ní byla poprvé v historii brněnského hudebního života za dirigentským pultem žena. Poprvé absolvovala na zdejší konzervatoři skladatelka. Okouzlila mnoho mužů – Bohuslava Martinů, Jiřího Muchu… Píše se o ní v knihách Podivné lásky i Skleněný pokoj... 100. výročí narození skladatelky Vítězslavy Kaprálové oslavila Filharmonie Brno takřka kompletním uvedením jejího orchestrálního díla. Kromě známé Vojenské symfoniety zazněly i nově objevená Suita rustica či Klavírní koncert d moll. Klavírních koncertů se ujaly ženy a dirigentkou byla příznačně (a na pódiích klasické hudby stále spíš výjimečně) také žena!
Kdo jiný než brněnská filharmonie by měl přijít s výrazným příspěvkem k oslavám 100. výročí narození významné brněnské skladatelky Vítězslavy Kaprálové (24. ledna 1915, Brno – 16. června 1940, Montpellier), jež i přes krátký čas, který jí byl na tomto světě vyměřen, vytvořila řadu pozoruhodných skladeb. Na jejím autorském koncertě v Janáčkově divadle zazní její prakticky kompletní orchestrální dílo. Dcera skladatele Václava Kaprála absolvovala brněnskou konzervatoř Klavírním koncertem d moll. Byla to její první orchestrální partitura a zároveň první veřejný dirigentský výkon. Na absolventském koncertě v červnu 1935 byla provedena pouze první věta, i ta však vzbudila velký ohlas, a to jak hudbou, tak dirigentským pojetím autorky (jednalo se o první ženský dirigentský výkon v Brně). Svou absolventskou práci na Pražské konzervatoři, Vojenskou symfonietu, Kaprálová složila v roce 1937, premiérovala ji na koncertě České filharmonie a následně ji provedla s velkým úspěchem s orchestrem BBC v Londýně. V roce 1937 se seznámila s Bohuslavem Martinů, který se stal jejím soukromým učitelem skladby a blízkým přítelem. Pod jeho vlivem Kaprálová zkomponovala několik skladeb, mimo jiné i Partitu pro klavír a smyčce (1939), ve které si ozkoušela předklasickou formu. Přibližně ze stejné doby pochází i Concertino, které – rekonstruované brněnskými skladateli Milošem Štědroněm a Leošem Faltusem – čekalo na svou veřejnou premiéru až do roku 2002, kdy je provedli klarinetista Pavel Bušek a houslista Pavel Wallinger – současný koncertní mistr Filharmonie Brno, který se zhostí sólového houslového partu i tentokrát; sekundovat mu bude další člen orchestru, klarinetista Lukáš Daňhel. V klavírních koncertních skladbách se představí sólistky, které odkazu Kaprálové věnují zvýšenou péči – Alice Rajnohová a mladá naděje Lucie Czajkowská. I taktovky se ujme příznačně žena – česká dirigentka Olga Machoňová Pavlů, která svou kariéru úspěšně rozvíjí v zahraničí.
„Příběh Vítězslavy Kaprálové – v Brně zvané Vitulka – má parametry téměř hollywoodské story. Geniální dítě z prestižní brněnské hudební rodiny, vyrůstající v tvůrčím kvasu první republiky a odvážně se vrhající do života společenského i uměleckého. Svou Vojenskou symfonietu věnovala prezidentu Edvardu Benešovi a ve vypjaté předválečné době ji i sama dirigovala v pražské Lucerně v roce 1937. O rok později tímto dílem s orchestrem BBC zahajovala festival Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu v Londýně, který dokonce přenášela televize BBC. Umírá na prahu války na jihu Francie, čerstvě vdaná za spisovatele Jiřího Muchu, syna Alfonse Muchy. Polohraný dokument České televize z roku 2001 Poslední concertino přináší životní a umělecký příběh Vítězslavy Kaprálové v Československu i ve Francii, kde se objeví i její přátelé a zazní většina díla, včetně premiéry jejího posledního kusu – Concertina pro housle klarinet a orchestr.“ Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno
Property | Value |
format | CD audio |