Pod názvem Keltské balady právě vychází devatenáct převážně instrumentálních skladeb renomovaných českých skupin, jež se věnují keltské hudbě. Formace jako Dún an Doras, Poitín, Irish Dew, České srdce nebo kytarista Michal Hromek či hráč na skotské dudy Václav Rout jsou podepsání pod kompozicemi, z nichž dýchá mystika a magie tajemné keltské kultury a jsou více než vhodné pro uklidňující poslech, meditaci a relaxaci.
Keltské obřady a rituály inspirovaly tvůrce kouzelných melodií, v nichž se zrcadlí hluboká duchovní síla a energie přírody. Flétny, harfy a další tradiční nástroje vytvářejí čarovnou atmosféru. Album, na němž nechybí ani některé celosvětově známé skladby tohoto žánru v úpravách producenta a aranžéra Romana Cejnara, tak ocení zejména příznivci nadčasové a nezaměnitelné hudby, jejíž kořeny sahají hluboko do dávné minulosti
Tajemství mimořádné obliby keltské hudby ve zdejších luzích a hájích se jistě pojí s úlohou Keltů v českomoravských zeměpisných šířkách a délkách. Právě někde odsud se totiž před téměř dvěma tisíciletími vydal dobrodružný národ tajemných druidů a obávaných bojovníků putovat dál na západ. Ač snad historicky prohráli Keltové bitvy s Germány i Římany, v souboji o místo v srdcích všech se slabostí pro majestátní kamenné pomníky menhiry, tajuplná druidská kouzla či jemný zvuk harfy Keltové definitivně zvítězili.
Nikdo ovšem přesně neví, jak jejich hudba vlastně v původní podobě zněla. Teprve poslední dvě staletí, symbolizovaná emancipací přímých keltských potomků a logicky obnoveným zájmem i o jejich lidovou hudbu, dala šanci vzpomínat na dávné prameny a učinit z tohoto typu folklóru vskutku celosvětový fenomén. Jen málokdo totiž mohl uniknout rytmicky strhujícím tancům jigům, v neprostupných lesích dunícím bubnům bodhránům nebo andělsky sférickým vokálům ve slavných filmech jako Titanik, Statečné srdce či Robin Hood.
(Supraphon 2018)
Property | Value |
format | CD audio |
Product links
Obrázek (1) |